Samotné díly lešení jsou navrženy tak, aby se co nejvíce ušetřil prostor při skladování a přepravě a aby bylo dosaženo co největší efektivity při manipulaci s díly, montáži a demontáži. Jedno pole lešení je tak možno postavit a rozložit už za 5 minut.
Žárově zinkovaná ocel zaručuje životnost lešení v řádech desítek let téměř beze změny. Podlahy pro systém RUX SUPER jsou dodávány ve variantách dřevo a ocel. Dřevěné podlahy jsou ošetřené prostředkem proti vlhkosti a povětrnostním vlivům, ocelové podlážky jsou vyráběny z perforované žárově zinkované oceli.
Dalšími výhodami systému RUX 65/100 jsou:
- provedení bez šroubových a klínových spojů,
- systémová jednoduchost umožňující montáž jedinou osobou,
- automatické vyrovnání lešení v obou osách během stavby,
- o třetinu nižší hmotnost oproti například lešení trubkovému,
- až dvojnásobná rychlost montáže,
- nosnost až 400 kg/m2 při šířce 65 cm.
Zásady bezpečnosti práce
Při stavbě lešení je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nedodržení zásad bezpečnosti práce může vést ke zranění, či dokonce úmrtí. Proto by měli lešenářské práce provádět vždy odborně vyškolení a kvalifikovaní zaměstnanci lešenářské společnosti vlastnící platný průkaz lešenáře.
Montáž a demontáž lešení se řídí technickou normou ČSN 73 8101, Lešení -Společná ustanovení, a vyhláškou ČÚBP a ČBÚ č.324/1990Sb, bezpečnost práce při stavebních pracích.
Postup montáže lešení RUX
Kontrola
Před započetím stavby rámového lešení je důležité všechny díly prohlédnout a vyřadit ty poškozené. Během montáže je nutno před výstupem do dalšího podlaží zkontrolovat správné spojení dílů a ukotvení podlah.
Příprava podkladu
Na předem připravený a vyrovnaný podklad se kladou podložky (prkna, fošny nebo hranoly) o dostatečné šířce tak, aby bylo zajištěno rovnoměrné rozložení zatížení konstrukce. Je důležité tento krok nezanedbat, protože nesprávně založené lešení se může i zřítit nebo propadnout.
Vzdálenost od objektu je dána dodržením maximální mezery mezi podlahou konstrukce a fasádou objektu, tj. 25 cm.
Samotná montáž
(1) Zakládací patka
(2) Zakládací příčník
(3) Vertikální rám
(4) Diagonála
(5) Podlaha
(6) Podélné zábradlí
(7) Okopová zarážka – podélná
(8) Okopová zarážka – čelní
(9) Čelní zábradlí dvojité
(Obr. 1 - Označení a popis jednotlivých částí lešení. Zdroj: http://www.scafom-rux.cz)
Stavba konstrukce začíná na nejvyšším místě terénu a zakládací patky (1) jsou v této pozici zcela zasunuty. Správná vzdálenost patek od sebe se určuje např. položením zábradlí na zem. Zakládací patky se propojí zakládacími příčníky (2) pro zpevnění základny. Následně se nasadí vertikální rámy (3) a propojí se diagonálou (4).
Nyní se již mohou založit podlahy (5) pro první podlaží. Pomocí T profilu na spodní části rámu je znemožněno nadzvednutí nebo odjištění podlah. Zmizela tak i nebezpečná překážka na lešení, která nezřídka vedla k zakopnutí pracovníků na lešení. Okopové zarážky (7), (8) jsou vkládány mezi vertikální rámy, nezmenšují proto pracovní prostor, jako je tomu u některých jiných druhů lešení.
V prvním patře se pokračuje obdobně. Nasadí se vertikální rámy, namontuje se podélné (6) a čelní zábradlí (9) zabraňující pádu a založí se podlahy pro další patro. Toto se opakuje až do požadované výše rámového lešení.
Potřebujete postavit lešení?
Objednejte si montáž u naší firmy. Náš stavbyvedoucí vás navštíví přímo na místě a vysvětlí vám problematiku celé montáže. Následně vypracuje cenovou nabídku a stanoví termíny dokončení lešení. V případě složitějších konstrukcí vypracováváme projekt a provádíme statické posouzení. Lešení předáváme k užívání předávacím protokolem, který současně slouží jako podklad pro fakturaci.
Rozdělení lešení na blogu.